PRIKLAUSOMYBĖ NUO ALKOHOLIO: KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI, KAIP SIEKTI PAGALBOS

Gydytoja psichiatrė ir psichoterapeutė Ramunė Mazaliauskienė (medicinos centras „Neuromeda“)

Daugeliui sunku pripažinti, kad yra priklausomi nuo alkoholio. Kartais reikia didelių sukrėtimų, kad žmogus pripažintų problemą – alkoholio vartojimo sutrikimą. Tai gali būti darbo praradimas dėl pravaikštų, partnerio išėjimas, kartais ir kur kas skaudesni įvykiai – avarija, būnant girtam, neprižiūrėto vaiko susižalojimas.

Kalbant apie alkoholio vartojimo sutrikimui būdingus požymius, reikia išskirti 2 būsenas: piktnaudžiavimą alkoholiu ir priklausomybę nuo jo. Piktnaudžiavimui alkoholiu būdingas pasikartojantis alkoholio vartojimas, vedantis prie negebėjimo atlikti savo pareigų darbe, mokykloje ar šeimoje. Kai kada jį vartoti yra ypač pavojinga, pavyzdžiui, vairuoti išgėrus. Alkoholis vartojamas ir toliau, suvokiant šias problemas.

Vienas pagrindinių priklausomybės alkoholiui simptomų yra tai, kad reikia vis didesnių alkoholio kiekių apsvaigti – įprastinė alkoholio dozė norimo efekto nesukelia. Toks asmuo praleidžia daug laiko, ieškodamas alkoholio, vartodamas jį ir atsigaudamas nuo alkoholio poveikio. Be to, jį vartoja didesniais kiekiais ar ilgiau, nei buvo planuota. Tarkime, žmogus pasipuošęs penktadienio vakare išsiruošia į draugų vakarėlį, bet paskui namo negrįžta, toliau geria alkoholį su bendraminčiais: geria šeštadienį, sekmadienį, o pirmadienio rytą skambina į darbą, kad susirgo. Sumažėja darbinei veiklai, pomėgiams, šeimai skiriamo laiko, tai sukelia įvairių problemų.

Kartais tokie asmenys nesėkmingai bando kontroliuoti ar sumažinti jo vartojimą, bet geria toliau, nors žino neigiamas pasekmes sveikatai, šeimos santykiams, darbinei veiklai ir t. t. Pavyzdžiui, jei žmogus serga skrandžio opalige, jis vis vien negali nustoti vartoti alkoholio, net jausdamas, kad tai blogina jo būseną.

Esant priklausomybei nuo alkoholio, liovusis jį vartoti, atsiranda abstinencijos simptomai. Jie gali būti įvairūs, bet dažniausiai stebimas nerimas, rankų (kartais – viso kūno) drebulys, padidėjęs prakaitavimas, nemalonūs jutimai širdies plote, padažnėjęs pulsas, virškinimo sutrikimai, apetito nebuvimas, galvos skausmas ir kt. Ypač sunkiais atvejais gali atsirasti alkoholinis delyras. Tai – gyvybei pavojinga būsena. Susiformavus priklausomybei, šie nemalonūs simptomai palengvėja pavartojus alkoholio ar panašaus veikimo medžiagos (pavyzdžiui, kai kurių raminamų- jų vaistų).

Ypač skaudi tema yra moterų piktnaudžiavimas alkoholiu. Jos retai kreipiasi į įstaigas, gydančias alkoholio vartojimo sutrikimus, dažniau kreipiasi į šeimos gydytojus ir skundžiasi nerimu, nemiga, depresija ir t. t. Dėl neigiamo visuomenės požiūrio į geriančias moteris, jos alkoholį vartoja dažniausiai vienos, todėl kol problema tampa pastebima, praeina nemažai laiko.

Kai kalbame apie alkoholio priklausomybės gydymą, reikia suvokti, kad svarbu teikti visokeriopą pagalbą alkoholio vartojimo sutrikimu sergantiems asmenims, nes priklausomybės ligomis sergantys asmenys turi ir psichiatrinių, ir somatinių problemų, psichologinių, socialinių ir teisinių sunkumų.

Dar vienas nemenkas iššūkis – visuomenės požiūrio į alkoholizmu sergantį asmenį pasikeitimas. Jei toks asmuo bus vertinamas kaip sergantis ir kenčiantis, jam bus lengviau pripažinti savo problemą ir kreiptis pagalbos.

 

neuromedaTvirtovės al. 90A, LT-50185, Kaunas
Tel.: (8 37) 331 511, (8 37) 331 555,
8 613 42 780
kaunas@neuromedicina.lt
Darbo laikas: I–V 8.00–19.00 VI 9.00–14.00