Literatūroje nurodoma, kad bent vieną kartą gyvenime nugaros skausmą yra jutę apie 80 proc., o bent kartą per metus jis pasikartoja apytikriai 50 proc. suaugusiųjų. Šis skausmas dažniausiai siejamas su trauma ir/arba degeneraciniais stuburo pokyčiais. Pastaraisiais dešimtmečiais smarkiai pakitusi gyvensena ir sumažėjęs žmonių judrumas lemia, kad vis dažniau dėl kaklo ir juosmens srities negalavimų kreipiasi jauni žmonės. Pacientams, kurie dėl vienos ar kitos kilmės nugaros skausmo kreipiasi į medicinos centrą “Neuromeda”, skiriamas kompleksinis gydymas, parenkamas ir pritaikomas individualiai kiekvienam pacientui. Medikamentinės ir fizinės gydymo priemonės papildo vienos kitas ir padeda greičiau sveikti.
Iš fizinių gydymo priemonių, padedančių slopinti skausmą, dažnai naudojama išorinė periodinė nervų stimuliacija (TENS). Jos metu aukšto dažnio ir mažo intensyvumo elektros impulsai slopina skausmo impulsų plitimą užpakaliniame nugaros smegenų rage (skausmo vartuose). Ši priemonė leidžia pacientams sumažinti NVNU poreikį.
Daugeliu atvejų, ypač esant juosmeninės ar kaklinės stuburo dalies pažeidimams, atliekamas dinaminis tempimas specialioje lovoje arba statinis tempimas aparatu “Vertetrac”. Tai padeda ne tik apsaugoti stuburą nuo apkrovimo, sumažina spaudimą, tenkantį tarpslanksteliniams diskams, bet ir atpalaiduoja spazmuotų raumenų grupes. Sumažinus diskų apkrovą, nors ir nedaug, tačiau padidėja tarpslankstelinio disko aukštis, sumažėja jo skersmuo, todėl mažiau spaudžiami greta esantys nervai bei kraujagyslės ir sumažėja disko išsigaubimo sukelti simptomai. Aparatas “Vertetrac” ypatingas tuo, kad papildomas horizontalus sraigtas leidžia tempimo metu, panaudojus horizontalią jėgą, geriau ir tiksliau normalizuoti stuburo geometrinę konfigūraciją.
Kaklinės stuburo dalies tempimui naudojamas aparatas “Cervico”, jis dėl savo konstrukcijos yra labai saugus ir ypač efektyviai pašalina osteochondrozinių kaklinės stuburo dalies pakitimų sukeltus simptomus (diskomfortą ir sprando srities skausmą, skausmą, plintantį į pečius ir rankas).
Reaguodami į juosmeninės ar kaklinės dalies skausmą, visada įsitempia ir atitinkamų sričių raumenys, savo ruožtu skausmą sustiprindami. Todėl labai svarbu atpalaiduoti pažeistų sričių raumenis, sausgysles bei raiščius ir taip nutraukti ydingą uždarą ratą. Šioms struktūroms atpalaiduoti yra naudojamas specialus masažas rankomis, manualinės terapijos pratimai bei specialiu aparatu atliekamas vibromasažas.
Jau kelerius metus nugaros ir sprando skausmams gydyti sėkmingai taikomas gydomasis impulsinių magnetinių laukų veikimas. Atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad magnetinis laukas daro įtaką visų organizmo ląstelių ir audinių veiklai. Skirtingai nei elektros srovė, magnetinis laukas gali prasiskverbti pro visas organizmo struktūras ir pasiekti net giliai esančias vietas. Paprastai šiuo tikslu naudojami ypač žemo (mažiau 100 Hz) dažnio ir mažo stiprumo (mažiau 100 gausų) magnetiniai laukai. Magnetinis laukas pagerina kraujotaką, skatina ne tik minkštųjų audinių, bet ir kaulų bei kremzlių gijimą ir regeneraciją.
Svarbi kompleksinio gydymo dalis yra fiziniai pratimai, kurių pacientai gali išmokti centre pagal specialias rekomendacijas ar vaizdo medžiagą.
Neatsiejama kompleksinio gydymo dalis yra medikamentai. Stengiamasi parinkti gydymą, kuris būtų veiksmingiausias ir mažiausiai pakenktų pacientui. Stipriam skausmui slopinti vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), derinant juos su miorelaksantais ir B grupės vitaminų preparatais. Iš NVNU dažniausiai pasirenkami vaistai yra diklofenakas, nimesulidas, meloksikamas, ketoprofenas. Tarp diklofenako preparatų pažymėtinas Olfen (farmacijos kompanija “Mepha”). Nestiprių lėtinių skausmų atveju naudingas Olfen gelis, nes vietiškai vartojamas gelis mažai rezorbuojasi į kraują ir praktiškai nesukelia nepageidaujamų poveikių. Ūminiais atvejais tinka Olfen Lactab, Olfen Depocaps, Olfen Rectocaps ir injekcijų formos. Neseniai pasirodžiusi Olfen transderminio pleistro forma turėtų greitai prigyti klinikinėje praktikoje, nes yra patogi vartoti, nesukelia daug nepageidaujamų poveikių ir, kaip rodo klinikiniai tyrimai, yra pakankamai veiksminga.
Iš miorelaksuojamųjų vaistų renkamės tizanidiną (Sirdalud), tolperizoną (Mydocalm), tetrazepamą (Myolastan).
B grupės vitaminai (B1, B6 ir B12 ) pasižymi neurotropiniu ir skausmą mažinančiu veikimu, ypač vartojami kartu. Jie dalyvauja daugelyje CNS ir periferiniuose nervuose vykstančių biocheminių reakcijų. Vitaminas B1 (tiaminas) dalyvauja aksonų baltymų ir acetilcholino sintezėje, angliavandenių metabolizme. Vit. B6 (piridoksinas) dalyvauja aminorūgščių, baltymų, angliavandenių ir lipidų metabolizme, taip pat neuromediatorių, kurie yra svarbūs skausmo jutimui, sintezėje. Vit. B12 (cianokobalaminas) veikia tiesiogiai analgeziškai, taip pat yra reikalingas mielino sintezei. Nustatyta, kad didelė populiacijos dalis patiria B grupės vitaminų trūkumą, dėl to greičiau pažeidžiamas nervinis audinys, ūminis skausmas virsta lėtiniu.
Taikant nemedikamentinį gydymą ir kartu skiriant B grupės vitaminų, nugaros skausmas susilpnėja daug greičiau negu vien tik atliekant procedūras arba gydant vien tik NVNU, taip pat rečiau ūminis skausmas virsta lėtiniu.
Vitaminai B1, B6 ir B12 įeina į farmacijos kompanijos “Mepha” preparato Neurorubine sudėtį. Mažos vitaminų dozės vartojamos profilaktiškai, o esant ūminiams nugaros skausmams, mažos dozės vartojimas nebūna veiksmingas. Neurorubine esant skausmams vartojamas injekcijų forma, dozė individualiai parenkama kiekvienam pacientui. Paprastai gydymo pradžioje Neurorubine švirkščiama po ampulę (3 ml) kasdien ar kas antrą dieną, vėliau retinama iki 1-2 ampulių per savaitę arba skiriama 1-2 Neurorubine-Forte Lactab per dieną. Pastebėta, kad ūminiam nugaros skausmui gydyti dažniausiai užtenka iki 10 Neurorubine ampulių, o lėtinių skausmų metu Neurorubine tabletes galima vartoti ilgą laiką, nepasireiškiant perdozavimo simptomams.
Jei lėtinis skausmas sukelia nemigą, įtampą, padidėjusį jautrumą, pablogina nuotaiką, išprovokuoja hipochondriškumą, šalia minėtų medikamentų skiriame trankviliantų (alprazolamo, lorazepamo, klonazepamo), jei simptomai užsitęsia ilgą laiką, – antidepresantų kursą. Ypač tinka nedidelės triciklių antidepresantų (doksepino, amitriptilino) dozės. Vartojami nakčiai, jie pagerina miegą, taip pat veikia kaip pagalbiniai vaistai skausmo sindromui gydyti.
Labai svarbu gydymo taktiką rinktis lanksčiai, atsižvelgiant į klinikinį poveikį ir ligonio pageidavimus, kad pacientas jaustųsi pats aktyviai dalyvaujantis gydymo procese.
Apie mus kalba