Laikas į darželį

Tretieji gyvenimo metai – palankiausias laikas leisti vaiką į darželį. Ir, nors tėveliams palikti savo atžalą svetimoje vietoje baugu ir gaila, reikia žinoti, kad, būdami kolektyve, vaikai greičiau įpranta bendrauti su bendraamžiais, kur kas greičiau tampa savarankiški, įgyja svarbių socialinių įgūdžių, išmoksta kovoti dėl savo norų, tikslų ir saugumo. Tačiau tėvai turi labai atsakingai pasirinkti darželį, ir sprendimą turi nulemti ne tai, kad darželis yra arčiausiai namų, darbovietės arba yra labai prestižinis, o vaiko poreikiai.

Svarbiausi klausimai
Taigi vaikui laikas į darželį. Bet, prieš žengdami šį žingsnį, pirmiausia išsiaiškinkite, kodėl, jūsų nuomone, vaikas turi lankyti darželį ir kas labiausiai neramina, ko tikitės iš darželio. Ir, jei dvejojate, geriau dar kokį pusmetį palaukite: jei pirmą kartą vaikui prisitaikyti nepavyks, kitą kartą bus dar sunkiau, be to, vaikas supras, kad tą nemalonumą galima atšaukti.
Tėveliams reiktų žinoti, kad vesti į darželį reikia ne dėl to, jog nėra kam jo palikti. Motyvacija turi būti vaiko poreikis bendrauti su kitais vaikais, paklusti bendroms taisyklėms, derintis ir t.t. Tai įvyksta apie 2,5–3 metus ar kiek anksčiau, jei vaikas turi vyresnį brolį ar sesę. O bendravimas vien su suaugusiaisiais to atstoti negali.
Beje, jei apsisprendėte, žinokite, kad ne viskas eisis labai sklandžiai, gali pasikeisti vaiko elgesys, jis gali pradėti ožiuotis, regresuoti, tapti nerimastingas. Net jei darželyje mažylis elgiasi gerai, namie, kur gali būti savimi, jis gali iškrauti per dieną susikaupusias neigiamas emocijas. Be to, gali tapti neramus vaikelio miegas, jis gali laikinai vėl pradėti šlapintis į kelnaites arba į lovytę, prasčiau valgyti. Būtina stebėti ir apie tai pasikalbėti su auklėtojomis.
Dar vienas svarbus klausimas, kurį reikia aptarti: su kuo paliksite vaikelį, jei jis susirgs. Pirmaisiais metais darželyje vaikai daug serga, periodiškai kas 4–6 savaites. Tai yra įprasta. Darželis ar auklėtojos dėl to nekalti, tiesiog taip būna visiems vaikučiams. Taigi šią situaciją turite apgalvoti iš anksto.
Kita svarbi problema – mamyčių baimė netekti kontrolės. Kai jos mato, kad mažylis nebepriklauso vien joms, prabunda pavydas.
Ir dar. Darželis neatstos jūsų auklėjimo, taigi, turėdami laisvą minutę, privalote turi kuo daugiau skirti laiko savo mažyliui, bent 1 val. Per dieną tiesioginio kontakto, žaidimo…

Ką duos vaikui darželis?
Pirmiausia, kaip minėjome, jis bus tarp bendraamžių. Bendri žaidimai su kitais panašaus amžiaus ypač svarbūs. Užmegzdami draugystę, vaikai mokosi bendrauti, sėkmingai spręsti konfliktus, kad galėtų toliau tęsti bendrą žaidimą. Tyrimai rodo, kad žaidžiantys vaikai per valandą susipyksta nuo 10 iki 20 kartų, tačiau pamažu mokosi spręsti nesutarimus.
Dar labai svarbus motyvas leisti vaiką į darželį yra tai, kad čia palankios sąlygos atskleisti vaiko sugebėjimus. Juk ne visi tėveliai turi meninių gabumų ar galimybių ugdyti jas vaikui. O štai darželyje vaikai mokosi dainelių, piešia, vaidina. Čia yra ir kitų ir meninio ugdymo būdų, taigi skleistis gabumams galimybės puikios.
Be to, darželyje vaikai:

  • tampa savarankiškesni. Tokio amžiaus vaikai yra labai priklausomi nuo savo tėvų, jie tikisi, kad auklėtoja taip pat viską už juos darys, bet po truputį pripranta, kad turi daug ką daryti patys, nes vaikučių daug, o auklėtoja – tik viena;
  • įgyja esminių socialinių įgūdžių, pavyzdžiui, dalijimasis, problemų sprendimas. Tėveliai tam taip pat gali padėti mokydami vaikus suprasti kitų jausmus;
  • įgyja motorinių įgūdžių piešdami, pjaustydami, klijuodami;
  • svarbus yra protinis vystymasis. Čia jie susipažįsta su pagrindiniais skaičiais ir raidėmis, bendraudami su kitais, turtina ir lavina savo kalbą, išmoksta klausytis, reikšti mintis;
  • drovūs vaikai įgyja pasitikėjimo;
  • ugdomas fizinis aktyvumas;
  • gilėja žinios.

Vaikai užduoda daug klausimų, mėgsta žaisti, spėti mįsles. Jie mėgsta klausytis pasakojimų.
Tokio amžiaus vaikai turi žinoti, kas yra kolektyvas, suprasti, kas yra bendravimas. Darželyje vaikai išgyvena sėkmes ir nesėkmes ir išmoksta patys su tuo susidoroti. Be to, susipažįsta su naujomis taisyklėmis, normomis, o gyvenime to labai prireikia. Skirtumas tarp vaikų, lankiusių ir nelankiusių vaikų darželio, pajaučiamas pradėjus eiti į mokyklą. Lankiusiems darželį vaikams pritapti mokykloje daug lengviau.

Kaip pasirengti
Kai vaikas patenka į naują aplinką, pirmas dvi savaites po truputį turi vykti adaptacija. Tuo metu vaikas neturėtų būti paliekamas visai dienai. Pradžioje – kelioms valandoms, vėliau vis ilgiau, bet šis periodas neturi trukti pernelyg ilgai, nes vaikas įpras būti darželyje ne visą dieną.
Kartais mamytė ar tėvelis, nuvedę vaiką į darželį, neskuba atsisveikinti, lyg ko lauktų. Tada ir vaikui tampa nejauku, jis būna neužtikrintas, matydamas, kaip dvejoja suaugusieji. Kita vertus, dar viena didelė klaida, kai tėveliai tai veda mažylį į darželį, tai palieka namie. Tokiu atveju vaikas nebežino, kada reikės eiti į darželį, o kada ne.
Norėdami suprasti, ar mažylis gali eiti į darželį, tėveliai turi užduoti sau tokius klausimus: ar vaikas gali suprasti, ką kiti sako? ar jį supras kiti? ar gali atlikti pats pavalgyti, apsirengti ir apsiauti batelius? ar mokės nueiti ant puoduko? ar mokės bendrauti? ar gali susitelkti nors 15 minučių prie vienos veiklos? Jei ne į visus klausimus atsakėte teigiamai, sutelkite į tai dėmesį ir pamokykite savo mažylį, kad darželyje jam būtų lengviau.
Nutarę leisti vaiką į darželį, pradėkite tam ruošti jį iš anksto. Papasakokite mažyliui, kad darželyje jis sutiks naujų draugų, žais, dainuos, pieš. Susipažinkite su darželio dienotvarke. Pabandykite namie sudaryti panašų dienos ritmą. Jeigu darželyje dienos režimas bus toks pat kaip ir namuose, priprasti jam bus lengviau. Vaikas turėtų būti įpratintas pamiegoti pietų miego. Labai gerai, kai vaikai jau turi savarankiškumo įgūdžių, nebijo sėdėti ant puoduko, gali patys pavalgyti. Žinoma, darželyje jie visko išmoks, bet šie įgūdžiai padės prisitaikyti ir pasitikėti savimi.

Kodėl vaikui būna nesaugu?
Kodėl vaikas priešinasi darželiui? Kodėl jam sunku prie jo priprasti? Pirmiausia priežastis – tai atsiskyrimas nuo mamos. Vaikas yra įpratęs prie namų aplinkos, buvimo su tėveliais. Pradėjęs lankyti darželį, jis pamato, kad gyvenimas pasikeitė. Ir paprastai, bijodamas pokyčių, jis visaip priešinasi, kol po truputį apsipranta ir pradeda jaustis saugiai. Antroji priežastis – svetima aplinka. Todėl tėvelių pareiga – padėti, kad mažylis jaustųsi geriau. Labai galima padėti iš anksto papasakojus, kas darželyje laukia, kaip jis žais su vaikais, susiras daug naujų draugų, bus visko, tačiau tėveliai bus šalia, kiekvieną vakarą pasiims.
Aiškiai papasakokite vaikui, kas, kada ir kaip darželyje daroma. Kuo aiškiau pasakosite, tuo ramiau ir tvirčiau jausis mažylis neįprastoje aplinkoje. Klausinėkite vaiko, ar jis atsimena, ką veiks darželyje, kur pasidės savo daiktus, kas jam padės nusirengti ir ką veiks po pietų. Darželyje mažylius dažniausiai baugina nežinia. Kai jie mato, kad viskas vyksta taip, kaip papasakojo mamytė, – pasijunta tvirčiau.
Būtinai patarkite mažyliui, ką daryti iškilus sunkumams. Pavyzdžiui, ką daryti, jei norės atsigerti ar ant puoduko, kad nebijotų pasakyti auklėtojai. Tačiau būtinai paaiškinkite ir tai, kad kartais jam teks palaukti savo eilės, nes grupėje vaikučių daug ir gal auklėtoja turės padėti kitam vaikui.
Ir dar. Leiskite vaikui pasiimti į darželį mėgstamiausią žaislą, taip jam bus daug linksmiau! Galite mažyliui pasakyti, kad tai vaikučių darbas, o vakarais kartu nuveikite ką nors smagaus Taigi darželis vaikui padeda įsisavinti daug reikalingų įgūdžių, o kad jis ten geriau jaustųsi, tuo turi pasirūpinti tėveliai.

Parengė Gražina Petružytė
Konsultavo vaikų psichologė Elena Mickevičienė