Įtariate, kad vaikas vartoja psichoaktyvias medžiagas?

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį ir kur kreiptis pagalbos.

Retas vaikas apie tai pasakys pats. Dar daugiau – dauguma jų stengsis tai nuslėpti kaip galima ilgiau. Tėvai, paskendę savo kasdieniniuose darbuose ir rūpesčiuose, dažnai nepastebi priklausomybės atsiradimo pradžios, kas prailgina laiką iki kvalifikuotos pagalbos suteikimo.
Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsime, kada reikėtų ypač atkreipti dėmesį į savo vaikus, kokius požymius vertėtų pastebėti ir, svarbiausia, kaip suteikti pagalbą.

Visų pirma – apie vaikui svarbius gyvenimo etapus, kai jam reikalingas didesnis dėmesys ir kurie yra rizikingi priklausomybės alkoholiui ar narkotinėms medžiagoms atsiradimo prasme. Tokie etapai gali būti mokyklos keitimas, gyvenamosios vietos pakeitimas, traumuojantys įvykiai šeimoje, tokie kaip tėvų skyrybos ar artimo žmogaus mirtis. Be to, visada reikia įvertinti brendimo laikotarpį, kuriame vyksta tiek fiziologiniai, tiek psichologiniai pokyčiai.
Kokius požymius, įspėjančius apie priklausomybės atsiradimą, reikėtų stebėti? Pateiksime kelis iš jų:
• Įprastinių pomėgių praradimas;
• Pasikeitęs draugų ratas;
• Slapukavimas: nepasakojama apie tai, ką veikia su draugais, slepia draugus;
• Nervingumas, dirglumas, nemiga;
• Vis blogėjantys santykiai su artimais žmonėmis;
• Pamokų praleidinėjimas be priežasties;
• Mažėjantis rūpinimasis savo išvaizda;
• Pinigų ar daiktų dingimas iš namų ir kt.

Tėvai linkę nuslėpti, kad ”vaikas turi bėdų”, bet kuo ilgiau delsiama, tuo ilgiau trunka gydymas. Reikia nepamiršti, kad išsivysčiusi priklausomybė nepagydoma, tik galimos remisijos. Todėl nereikėtų delsti.

Kokia pagalba prieinama tokiam vaikui ir šeimai? Visų pirma, pirminiuose psichikos sveikatos centruose yra vaikų psichiatrai, kurie konsultuoja ir priklausomybių klausimais. Kaune pagalbą vaikams ir paaugliams, turintiems priklausomybės problemų, teikia Kauno priklausomybės ligų gydymo centras.

Medicinos centre „Neuromeda“ vaikams ir paaugliams, kurie turi priklausomybę alkoholiui ar kitoms psichoaktyvioms medžiagoms, teikiama įvairiapusiška pagalba. Gydytoja vaikų psichiatrė ir psichoterapeutė Jurga Šimaitė yra sukaupusi nemažą patirtį, dirbant su priklausomybės problemų turinčiais vaikais. Tai, kad gydytoja turi psichoterapinį išsilavinimą, leidžia jai lanksčiau taikyti gydymo būdus bei užmegzti gerą, empatija pagrįstą ryšį su jaunuoju pacientu. Jei tokio vaiko tėvams ar kitiems šeimos nariams iškyla klausimų apie tai, kaip elgtis su tokiu vaiku, gydytoja gali patarti ir pasiūlyti įvairius elgesio būdus, priklausomai nuo kiekvieno vaiko ir kiekvienos šeimos ypatumų.

Svarbu ir tai, kad kartais šeima, įtardama priklausomybės problemą, nežino, kaip apie tai pakalbėti su vaiku ir kokiais žodžiais įtikinti vaiką kreiptis pagalbos. Medicinos centro „Neuromeda“ specialistai konsultuoja šeimas ar jų narius šiais klausimais ir gali padėti rasti žodžius, kurie paskatintų tiek užsisklendusį ir, kaip atrodo, nuo realybės atitrūkusį ar, atvirkščiai, dirglų ir greitai supykstantį paauglį kreiptis pagalbos.