Į SPRENDIMĄ ORIENTUOTA TRUMPALAIKĖ PSICHOTERAPIJA

Savo praktikoje dažnai susiduriu su žmonėmis, kurie dėl savo patiriamų sunkumų nori psichoterapinės pagalbos, tačiau dėl įvairių priežasčių atsisako jos, dėl to, kad tam reikia skirti nemažai laiko. Ar yra kokia nors alternatyva tokiems asmenims?

Šiuolaikiniame kažkur skubančiame  ir greitėjančiame pasaulyje daugiau dėmesio yra skiriama ne tik psichoterapijos metodui bei filosofijai, bet ir pačiai gydymo trukmei.

Pakankamai dažni atvejai, kai pats klientas nutraukia psichoterapijos procesą, motyvuodamas tuo, kad „negali tam skirti tiek daug laiko“, t.y. psichoterapija tampa atsitiktinai trumpalaike. Ilgą laiką vyravo pažiūra, kad psichoterapija turi būti ilgalaikė, nes savęs pažinimas yra ilgalaikis procesas, todėl buvo netikėta, kai atlikus išsamesnę analizę buvo nustatyta, kad nepriklausomai nuo to, kokios krypties psichoterapija yra taikoma, ji dažnai būna atsitiktinai ar tikslingai trumpalaikė.

Į sprendimą orientuota trumpalaikė psichoterapija yra tikslingai trumpalaikė, tai yra skirta išspręsti problemą per apibrėžtą laiko tarpą.

Kodėl verta rinktis trumpalaikę į sprendimą orientuotą psichoterapiją?
• Todėl, kad ji gerai suderinama su įvairiais gyvenimo stiliais.
• Todėl, kad ji prieinamesnė žemesnes pajamas gaunantiems pacientams.
• Todėl, kad ji sumažina psichoterapijos atsisakymo ar priešlaikinio nutraukimo galimybę.
• Todėl, kad ji akcentuoja klientui priimtinus sprendimus.
• Todėl, kad ją taikant, klientas jaučiasi esąs savo sprendimų šeimininkas.
• Todėl kad ji sustiprina kliento viltį.
• Todėl, kad ji pagreitina sveikimą.

Kokia psichoterapija bendrai yra vadinama trumpalaike? Jei taikyti laiko kriterijų, tai trumpalaikė psichoterapija yra ta, kai bendras susitikimų skaičius yra 10-25, o bendra gydymo trukmė ne ilgesnė, nei 3-4 mėnesiai. Tokios psichoterapijos atveju klientas iš karto yra informuojamas apie numatytą susitikimų skaičių. Trumpalaikės į sprendimą orientuotos psichoterapijos trukmė yra 5 – 6 susitikimai.

Kokia į sprendimą orientuotos trumpalaikės psichoterapijos esmė? Šios psichoterapijos pradininkai Steve de Shazeras ir Insoo Kim Berg pasiūlė metodą, kuriuo siekiama rasti konkretų kliento problemos sprendimą. Šis psichoterapijos metodas remiasi koncepcija, kad bet kuri problema yra trumpalaikis praeinantis dalykas ir kad žmogus net ir pats to nepastebėdamas ją sprendžia jam prieinamais būdais. Psichoterapijos metu klientui padedama suvokti, kokiu būdu jis ar ji sprendžia problemą.

Kam yra naudojama ši psichoterapija? Dažniausiai naudojamas šeimų ir porų problemoms spręsti. Tačiau ne tik. Yra nemažai duomenų apie efektyvų šios psichoterapinės metodikos panaudojimą gydant pavienius asmenis. Pvz. esant problemoms šeimose, galima konsultuoti ir vieną šeimos narį, jei kitas ar kiti nesutinka ateiti.  Taip pat yra duomenų, kad depresijos atveju, į sprendimą orientuota trumpalaikė psichoterapija sutrumpino pačios depresijos gydymo trukmę.

Pabaigai norėčiau pacituoti patį Steve de Shazer, kurio žodžiai geriausiai atskleidžia šio psichoterapinio metodo esmę: „Dažnai tereikia padėti klientams suvokti tai, ką jie jau žino: ką reikia padaryti, ko imtis, kad gyvenimas taptų prasmingesnis ir pasikeistų į gera. Tiesiog padedame klientams įžvelgti ir įgyvendinti nedidelius pokyčius, kurie tarsi sniego lavina toliau skiriasi kelią patys“.

Gydytoja psichiatrė ir psichoterapeutė Ramunė Mazaliauskienė
Medicinos centras „Neuromeda“