Gausios ar skausmingos mėnesinės: ką reikėtų žinoti?

Jei jūsų mėnesinės trunka ilgiau, nei 7 dienas ar trumpiau, negu viena diena, arba jei tarpas tarp jų yra ilgesnis už 35 dienas ar trumpesnis už 21 dieną, tai jau vertinama kaip mėnesinių ciklo sutrikimas. Mėnesinių ciklo sutrikimai dažniau stebimi brendimo metu ar prieš menopauzę.

Žemiau paminėtos kai kurios pagrindinės mėnesinių ciklo sutrikimo priežastys:

1. Lytinių organų (gimdos ar kiaušidžių) ligos, pvz., augliai.

2. Kai kurių medikamentų vartojimas (kraujo krešėjimą mažinantys vaistai – antikoaguliantai, kai kurie psichozėms gydyti naudojami vaistai, gliukokortikoidai ir t.t.).

3. Endokrininės sistemos ligos, pvz., skydliaukės, antinksčių patologija.

4. Lėtinės kepenų ligos.

5. Kraujo ligos.

6. Traumos.

Ženkliai didesnį nerimą dažnai sukelia ne menstruacijų ciklo nereguliarumas, o gausus kraujavimas mėnesinių metu. Pastarasis sutrikimas vadinamas menoragija ir diagnozuojamas tada, kai per menstruacijas netenkama daugiau, negu 80 ml kraujo (įprastas netenkamo kraujo kiekis yra 30 – 40 ml). Prarandant 80 ml kraujo ar daugiau, vystosi mažakraujystė, o tai veda prie rimtesnių sveikatos problemų.

Nustatyti prarandamo kraujo kiekį kartais yra sunku. Kaip suprasti, kad prarandama pernelyg daug kraujo? Pagalvoti apie pernelyg didelį prarandamo kraujo kiekį reikėtų:

• jei mėnesinės trunka ilgiau, nei 7 dienas;

• jei kraujuojama su krešuliais;

• jei higieninius paketus tenka keisti dažniau, negu kas dvi valandas.

Taip pat reikėtų įvertinti pastovaus nuovargio, silpnumo jausmą, sutrikusį gebėjimą susikaupti, kas gali rodyti besivystančią mažakraujystę.

Skausmingos mėnesinės, kitaip dar vadinamos dismenorėja, dažniausiai pasitaiko paauglystėje. Skausmingos mėnesinės dažnai pasireiškia ne tik skausmu apatinėje pilvo dalyje, tačiau ir kitais labai varginančiais simptomais – tokiais kaip pykinimas, viduriavimas, galvos skausmas bei padidintas dirglumas, irzlumas.

Svarbu žinoti, kad bet kokie paminėti sutrikimai gali ir turi būti gydomi, tačiau pirmiausia reikia nustatyti jų priežastis, todėl jeigu jus vargina kurie nors iš aukščiau paminėtų simptomų, verta pasikonsultuoti su specialistu.

 

Parengė gydytoja akušerė – ginekologė Irina Sučkova, medicinos centras „Neuromeda“