Echoskopijos

Medicinos klinikoje NEUROMEDA (tik Kaune) atliekami ULTRAGARSINIAI TYRIMAI

Echoskopija – tai vidaus organų ir struktūrų tyrimas, naudojant ultragarso bangas.

Ultragarso bangos yra nukreipiamos į kūną, jos atsispindi nuo įvairaus tankio audinių skirtingai ir atkeliavę atgal yra apdorojamos, pagal gautą informaciją kompiuterio formuojamas organų vaizdas. Echoskopija nėra pavojinga, neturi jokių pašalinių reiškinių, tinka tirti nėščiąsias. Echoskopijos vaizdai gaunami realiu laiku, taigi šis tyrimo metodas tinka stebėti organų judėjimą bei kraujo tekėjimą kraujagyslėse.

Doplerio echoskopija – tai specialus tyrimo ultragarsu metodas, skirtas įvertinti kraujo tekėjimą kraujagyslėse. Jis naudojamas tirti kraujotakai didžiosiose kūno arterijose bei venose pilve, rankose, kojose, kakle. Taip pat Doplerio echoskopija yra labai svarbi tiriant širdį.

Kontroliuojant ultragarsu galima atlikti chirurgines intervencijas: imami audinių pavyzdžiai (biopsijos), atliekamos gydomosios procedūros (pūlinių, cistų punkcijos, radiodažnuminės auglių abliacijos ir pan.).

Kaip atliekama echoskopija?

Echoskopijai naudojamas aparatas susideda iš daviklio, kompiuterio ir ekrano, kuriame matomas vaizdas. Vaizdą taip pat galima atspausdinti ir ant popieriaus, įrašyti į laikmenas.

Priklausomai nuo tyrimo tipo, echoskopija gali būti atliekama dedant daviklį ant odos arba per natūralias kūno angas, pavyzdžiui makštį ar analinę angą.

Dažniausiai echoskopijos metu ligonis guli ant nugaros. Ant odos yra užtepama specialaus vandens pagrindu pagaminto gelio, kuris užtikrina daviklio ir odos kontaktą ir bangų sklidimą be trukdžių, nes panaikina oro tarpą tarp daviklio ir odos. Gydytojas echoskopuotojas stipriai prispaudžia daviklį prie odos ir jį vedžioja. Ekrane matomas tiriamos srities vaizdas. Doplerio echoskopija daroma su tuo pačiu davikliu.

Kaip minėta, ultragarso tyrimas gali būti atliekamas ir per natūralias kūno angas:

 • Transezofaginė echoskopija (echokardiogrma) – daviklis įvedamas į stemplę siekiant gauti širdies vaizdą;
 • Transrektalinė echoskopija – daviklis įvedamas į vyro analinę angą ir apžiūrima priešinė liauka (prostata);
 • Transvaginalinė echoskopija – daviklis įvedamas į makštį. Taip apžiūrima gimda ir kiaušidės.

Kada atliekama echoskopija?

Echoskopija – tai neinvazinis, greitai atliekamas, sąlyginai nebrangus tyrimas, todėl naudojamas daugeliui organų tirti:

 • Pilvo organų echoskopijos metu ištiriami inkstai, kepenys, tulžies pūslė, kasa, blužnis, aorta ir kitos kraujagyslės esant pilvo skausmui ar pūtimui, sutrikusiai kepenų funkcijai padidėjus kuriam nors organui, sergant inkstų ar tulžies pūslės akmenlige, hepatitu, kepenų vėžiu, kepenų ciroze, pielonefritu, kasos uždegimu (pankreatitu), kasos vėžiu ir kt. ligom, esant aortos aneurizmai (išsipūtimui), kraujagyslių užsikimšimui (trombozė), susiaurėjimui dėl aterosklerozės. Kontroliuojant ultragarsu daromos inkstų, kepenų biopsijos.
 • Krūtų echoskopija yra svarbi krūties vėžio ir kitų krūties ligų diagnostikai. Kontroliuojant ultragarsu yra atliekamos darinių krūtyje biopsijos.
 • Kaklo kraujagyslių echoskopijos metu tiriamos miego ir slankstelinės arterijos. Rekomenduojama jas ištirti esant vyresniam amžiui, sergant cukriniu diabetu, esant padidėjusiam cholesterolio kiekiui kraujyje. Taip pat tyrimas padeda nustatyti arterijos sienelės atsisluoksniavimą, arterijos trombozę, susiaurėjimą dėl aterosklerozės, sekti būklę po kaklo kraujagyslių operacijų.
 • Raumenų ir sąnarių echoskopija padeda diagnozuoti sausgyslių, raumenų plyšimus, minkštųjų audinių gėrybinius ar piktybinius auglius, kraujavimą į raumenis ar sąnarius, ankstyvus sąnarių pokyčius dėl artrito.
 • Dubens organų echoskopijos metu moterims ištiriama šlapimo pūslė, kiaušidės, gimda, o vyrams – šlapimo pūslė, sėklinės pūslelės, priešinė liauka (prostata). Moterims tyrimą reikėtų atlikti, kai yra nenormalus kraujavimas iš makšties ar kitos menstruacijų problemos, skausmas, esant apčiuopiamiems dubens organų pokyčiams, įtariant gimdos ar kiaušidžių vėžį, kiaušidžių cistas. Ir moterims, ir vyrams dubens echoskopija padeda nustatyti vėžį, inkstų ar šlapimo pūslės akmenligę, kitas ligas. Taip pat kontroliuojant ultragarsu atliekamos biopsijos.
 • Prostatos echoskopija atliekama per analinę angą, kai reikia aptikti įvairius prostatos sutrikimus (gėrybinę prostatos hiperplaziją, prostatitą) ar patikslinti transabdominalinės echoskopijos rezultatus, kai ji yra padidėjusi, planuojant gydymą ar nustatinėjant vyro nevaisingumo priežastį. Tyrimas atliekamas, kai aptinkamas apčiuopiamas guzelis prostatoje, tiriant dėl prostatos vėžio, padidėjus PSA (prostatos specifinio antigeno) dydžiui kraujyje ar atsiradus šlapinimosi sunkumų. Taip pat tyrimo metu gali būti imama prostatos biopsija.
 • Sėklidžių echoskopija reikalinga ištirti sėklidžių audinį, jas stebėti po traumos, esant sėklidžių skausmui, įtariant sėklidžių vėžį. Taip pat galima ištirti sėklidės prielipus.
 • Skydliaukės echoskopija reikalinga, kai norima įvertinti skydliaukės morfologinius pakitimus (mazgeliai, cistos, grūdėtumas). Tikslinga atlikti, esant sutrikusiai funkcijai: hipotirozei ar hipertirozei. Kontroliuojant ultragarsu aliekamos skydliaukės biopsijos.
 • Rankų ir kojų venų echoskopijos metu diagnozuojama galūnių ištinimo priežastis, nustatomos venų varikozės, trombozė, venų susiaurėjimas dėl aterosklerozės, nustatatomos kraujagyslių anomalijos. Procedūrų metu gali būti įvertinama įvairių medicininių prietaisų (pvz., katerių) padėtis.

Kaip pasiruošti echoskopijai?

Patariama dėvėti patogius, laisvus drabužius. Tyrimo metu reikia nusivilkti dalį drabužių bei nusiimti papuošalus, kad tiriamoji vieta būtų laisvai prieinama.

Priklausomai nuo tiriamos kūno vietos, yra keletas reikalavimų ligoniui. Būtina perspėti gydytoją, jei buvo atliekami žarnyno tyrimai su kontrastinėm medžiagom, turinčiomis bario, nes tai gali iškreipti echoskopijos rezultatus.
Jei planuojama tirti kepenis, tulžies pūslę, blužnį, kasą, aortą ligonis prašomas iš vakaro valgyti neriebaus maisto, o prieš tyrimą nieko nevalgyti 8-12 val.

1-2 val. prieš urogenitalinės sistemos echoskopiją rekomenduojama išgerti 4-6 stiklines skysčio ir nesišlapinti, kad prisipildytų šlapimo pūslė. Pilna šlapimo pūslė taip pat pagerina gimdos, kiaušidžių, prostatos vaizdą atliekant dubens echoskopiją. Reikėtų nevalgyti prieš tyrimą 12 val., kad žarnyne neprisikauptų dujų.

Tiriant prostatą pro analinę angą būtina 7-10 dienų nevartoti aspirino prieš echoskopiją, o jei vartojami kiti kraujo krešėjimą mažinantys vaistai – pasikonsultuoti su gydytoju. 2-4 val. prieš prostatos echoskopiją reikėtų atlikti klizmą ir išvalyti žarnyną. Atliekant transabdominalinę echoskopiją, pilna šlapimo pūslė pagerina prostatos vaizdą, todėl 1-2 val. prieš tyrimą reikia išgerti 4-6 stiklines vandens.
Turėtumėte dėvėti patogius ir laisvus drabužius. Dažniausiai echoskopijos tyrimas yra atliekamas iki pietų, todėl pacientų prašoma iš ryto nieko nevalgyti, negerti ir nesišlapinti. Negalima netgi rūkyti, nes dūmai sudirgina skrandžio gleivinę, kaupiasi dujos ir gali būti sunkiau ištirti kai kuriuos vidaus organus. Kai kurie diagnostikos centrai prieš tyrimą pataria naudoti žarnyno dujas neutralizuojančius vaistus, pvz., Espumisan, nes pro jas ultragarsinės bangos nepraeina ir taip pasunkina tyrimą.
Geriausia, kai pacientas ar pacientė ateina su pilna šlapimo pūsle. Prieš tyrimą vaikams galima duoti gerti.

Kokie yra pilvo organų echoskopijos tyrimo trūkumai?

Dėl tiriamojo kompleksijos (pvz., antsvorio) ar kitų ypatybių gali būti sunku įžiūrėti atskiras struktūras.
Kartais sunku atskirti audinių ribas.

Kainos

 • Vaisiaus tyrimas ultragarsu I nėštumo trimestre 25,00
 • Vaisiaus tyrimas ultragarsu II-III nėštumo trimestre 40,00
 • Moters dubens organų tyrimas ultragarsu 25,00

! Konsultacija, jei gydymas yra nutrauktas ilgiau nei 6 mėn., traktuojama kaip pirminė.

 • Viršutinės pilvo dalies organų (kasos, kepenų, tulžies pūslės, inkstų ir blužnies) echoskopija 24,00
 • Moters dubens organų echoskopija (šlapimo pūslės, gimdos ir jos priedų) echoskopija 22,00
 • Vyro dubens organų (šlapimo pūslė, prostata, sėklinės pūslelės) echoskopija 20,00
 • Bendra vidaus organų echoskopija 35,00
 • Krūtų echoskopija 25,00
 • Skydliaukės echoskopija su echograma ir gydytojo konsultacija 18,00
 • Kaklo kraujagyslių echoskopija 31,00
 • Kojos kraujagyslių (venų ar arterijų) echoskopija 24,00
 • Dviejų kojų kraujagyslių (venų ar arterijų) echoskopija 32,00
 • Sąnarių echoskopija (1 sąnario) 22,00
 • Vieno organo echoskopija 15,00
 • Išplėstinis tyrimo komentaras 10,00
 • Echograma 3,00

! Konsultacija, jei gydymas yra nutrauktas ilgiau nei 6 mėn., traktuojama kaip pirminė.


Trūksta informacijos? Domina paslauga?

Jūsų vardas:

*

Jūsų el. paštas:

*

Jūsų žinutė:

*

[honeypot verry]