Depresija su fiziniais simptomais: kodėl jos taip ilgai nenustato ir taip ilgai nepatiki?

Psichiatrinėje praktikoje dažnai tenka susidurti su sekančia situacija: į kabinetą įeina šiek tiek suglumęs žmogus ir sako, kad kiti specialistai jam patarė kreiptis į psichiatrą. Toliau pasakojant, paaiškėja, kad žmogus dėl patiriamų simptomų aplankė visą eilę kitų gydytojų, jam atlikti laboratoriniai bei instrumentiniai, kartais net labai sudėtingi ir brangūs tyrimai, tačiau jokios akivaizdžios priežasties, t.y. medicininės būsenos, tyrimai nerodo. Paprastai toks žmogus jaučia didelį nerimą, nes jo savijauta, sužinojus, kad jokios ligos nerandama, paprastai nepagerėja, o pradedama bijoti dar labiau – to, kas galimai yra, tačiau niekas neranda.

Tokiose situacijose dažnai tenka susidurti su taip vadinamais somatiniais (arba fiziniais) depresijos simptomais. Jie gali būti patys įvairiausi, pradedant paprastais skausmais – širdies plote, pečių juostoje, galvos srityje, baigiant kiek retesniais simptomais, tokiais kaip bėrimas. Išsiaiškinti tokių simptomų kilmę padeda atidžiai surinkta informacija apie ligos pradžią, ypatumus, simptomų pokyčius dienos bėgyje ir t.t.

Kartu reikia įvertinti ir paciento emocinę būseną. Depresijos simptomai dažnai atsiranda pamažu, o kol jie nėra stipriai išreikšti, žmogus dar gali funkcionuoti, vykdyti savo pareigas. Gebėjimas užsiimti mėgstama veikla bei gebėjimas džiaugtis vis mažėja, tačiau dažnai tai nėra sureikšminama. Dar daugiau, atsiradus „prastos nuotaikos“ simptomams žmogus kartais galvoja, kad jie yra todėl, kad jis jaučia skausmus, ar svaigimą, ar dusinimą ir t.t. Tokiu atveju situacija tiesiog pastatoma nuo kojų ant galvos: iš tiesų žmogus jaučia galvos skausmą, svaigimą ar dusinimą todėl, kad serga depresija.

Nustačius ligą galimas veiksmingas gydymas. Depresija, net ir įsisenėjusios jos formos, yra gydomos tiek medikamentinėmis, tiek nemedikamentinėmis priemonėmis. Vaistai, skirti depresijai gydyti, taip vadinamieji antidepresantai, dažnai efektyviai pašalina nemalonius simptomus, o kartu grįžta įprastinė nuotaika, darbingumas ir gyvenimo džiaugsmas. Pasitaiko atvejų, kad būtent simptomų išnykimas skiriant antidepresantus ir priverčia pacientą patikėti, kad jam buvo depresija.

Kalbant apie depresijos gydymą norėtųsi pabrėžti gydymo kompleksiškumą, t.y. kelių priemonių, pavyzdžiui, medikamentinio ir psichoterapinio gydymo, taikymą bei individualumą, t.y. kiekvienam konkrečiam pacientui parinktą jam tinkamiausią gydymą.